flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Галицький суд закликає громадян бути уважними та пильнувати своє майно

25 травня 2016, 12:00

Згідно з офіційною статистикою крадіжка є найбільш поширеним злочином в Україні. Крадіжка велосипедів, грошей, мобільних телефонів продуктів в супермаркеті, одягу в магазині, речей з автомобіля – все це відбувається щоденно.

Порівнюючи 2015  та  2016 р.р. в період з 01.01.2015 по 30.04.2015 року до Галицького районного суду м. Львова надійшло на розгляд 46 кримінальних проваджень  та в 2016 році за той же самий період надійшло 78 кримінальних проваджень відносно осіб які обвинувачуються за ст. 185 Кримінального кодексу України (Крадіжка) .

Що ж таке крадіжка з точки зору права і яке покарання для злочинця тягне за собою її вчинення?

Українським законодавством передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність за вказані протиправні дії.

Адміністративна відповідальність в Україні передбачена за дрібне викрадення чужого майна (ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП України).

Іншими словами, головною відмінністю крадіжки, за яку передбачена адміністративна відповідальність, від кримінально караного таємного викрадення чужого майна – є вартість викраденого майна.

Якщо вартість майна, яке було викрадене, на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (137 грн. 80 коп.) – крадіжка вважається дрібною і тягне за собою адміністративну відповідальність. Викрадення майна, вартість якого більше зазначеного розміру, тягне за собою вже кримінальну відповідальність.

За дрібну крадіжку згідно зі ст. 51 КпАП України може бути призначене одне з таких стягнень:

1)           штраф від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн. – 510 грн.);

2)           виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку;

3)           адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб.

У разі вчинення повторно протягом року дрібної крадіжки, за яку на особу вже накладалося адміністративне стягнення, до винної особи можуть бути застосовані більш суворі покарання, а саме одне з таких стягнень:

1)           штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн. – 850 грн.);

2)           виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку;

3)           адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.

Слід також мати на увазі, що відповідно до ст. 22 КпАП України при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення порушник може бути звільнений від адміністративної відповідальності з застосуванням лише усного зауваження. Цей механізм, як правило, застосовується до дій, які формально містять в собі ознаки правопорушення, проте через свою малозначність не свідчать про такий ступінь їх суспільної шкідливості, який потребує покарання. Наприклад, крадіжка коробки сірників формально також є правопорушенням, проте у зв’язку з малозначністю такого порушення – за відповідні дії доцільно звільняти особу від відповідальності та обмежуватися усним зауваженням.

Юридичне визначення крадіжки передбачено в статті 185 Кримінального кодексу України (далі – КК України), згідно з якою це «таємне викрадення чужого майна». Викрадення завжди полягає в активній поведінці винної особи, спрямованій на незаконне та безоплатне вилучення чужого майна поза волею власника.

Ключовою ознакою цього злочину є саме його таємний характер. Відкрите викрадення чужого майна кваліфікується не як крадіжка, а як грабіж і за його вчинення передбачено більш сувору відповідальність іншою статтею КК України.

Зловмисник під час здійснення крадіжки вважає, що діє таємно і непомітно для інших осіб. Визначальним в цьому разі є саме умисел зловмисника, тобто його відношенні до своїх дій та його розуміння обставин правопорушення. Якщо зловмисник вважає, що діє таємно, а насправді – його дії помітила інша особа, правопорушник все одно вчиняє саме крадіжку, тобто таємне викрадення майна. Дане правило діє і навпаки: якщо зловмисник вважає, що діє відкрито і його діє не є прихованими від інших осіб, а насправді ніхто не помітив його протиправних дій, порушник буде нести відповідальність за відкрите викрадення чужого майна (грабіж), оскільки саме такий умисел він реалізовував.

Крім того, для розуміння які саме дії є крадіжкою, необхідно враховувати, що:

- якщо зловмисник заволодіває чужим майном у присутності потерпілого або сторонніх осіб, які проте не усвідомлюють факту викрадення майна (наприклад, у присутності малолітньої дитини, осіб, що перебувають у стані алкогольного сп’яніння або сплять), – такі дії також є крадіжкою;

- якщо зловмисник здійснює викрадення в присутності осіб, які усвідомлюють, що вчиняється крадіжка, але зловмисник впевнений в їх мовчазній згоді та невтручанні (наприклад, крадіжка на робочому місці у присутності інших працівників, які не перешкоджають), – такі дії також є крадіжкою;

- якщо ж зловмисник намагався здійснити крадіжку, але після виявлення його дій не відмовився від злочину і продовжив заволодівати майном, – такі дії відносяться вже до відкритих, тобто це грабіж або, в залежності від обставин події, розбій.

Предметом крадіжки може бути будь-яке майно, яке має певну вартість та є чужим для зловмисника (гроші, дорогоцінні метали, речі, цінні папери, право на майно та дії майнового характеру тощо).

Кримінальна відповідальність за крадіжку може наступати для осіб, які досягли 14-ти років на момент вчинення злочину.

Кваліфікуючими ознаками крадіжки, тобто обставинами, які впливають на кваліфікацію дій особи та тягнуть за собою більш суворе покарання, частинами 2 – 5 статті 185 КК України визначено:

- повторне вчинення;

- вчинення за попередньою змовою групою осіб;

- вчинення з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище;

- вчинення з завданням значної шкоди потерпілому (значна шкода визначається із врахуванням матеріального становища потерпілого в межах від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що станом на 2016 р. складає від 68 900 грн. до 172 250 грн.);

- вчинення крадіжки у великих розмірах (від 250 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що станом на 2016 р. складає від 172 250 грн. до 413 400 грн.);

- вчинення крадіжки в особливо великих розмірах (від 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що станом на 2016 р. складає 413 400 грн. та більше);

- вчинення організованою групою.

Законом передбачений широкий спектр видів та розмірів покарань за вчинення крадіжок в залежності від наявності чи відсутності зазначених вище кваліфікуючих ознак:

1)    штраф в розмірі 50 – 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 1700 грн.);

2)    громадські роботи на строк від 80 до 240 годин;

3)    виправні роботи на строк до 2 років;

4)    арешт на строк від 1 до 6 місяців;

5)    позбавленням волі на строк від 1 до 3 років.

Крадіжка, вчинена з  проникненням у житло, інше приміщення чи сховище, карається позбавленням волі вже на строк від 3 до 6 років.

За крадіжку, вчинену в особливо великих розмірах або організованою групою, законом встановлено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

За останній період у Львові і області зросла кількість крадіжок в супермаркетах.

Крадіжка в супермаркетах (шопліфтінг) – це особливий вид правопорушення, при якому відбувається не озброєне розкрадання продукції в магазинах роздрібної торгівлі з відкритою викладкою. Попередником таких правопорушень можна вважати ринкове злодійство, що виникло давно, напевно, одночасно з появою вуличних ринків.

Список товарів, які привласнюють нечисті на руку громадяни, великий. У лідерах – м’ясні, кондитерські вироби та алкоголь, загалом викрадають все, від  дрібниць до ноутбуків.

Так у семи кримінальних провадженнях встановлено що обвинувачені викрадали товари з прилавків магазинів товари як і дитячі іграшки, куртки, кросівки так і мобільні телефони.

В провадження суду також поступають кримінальні провадження по факту крадіжки з автомобілів речей, та номерних знаків.

Основними способами обкрадання автомобілів є відмикання дверцят та розбивання скла. Якщо перший спосіб більш кваліфікований і потребує більше зусиль та навичок то розбити вікно набагато швидше і легше. Збиток від крадіжки може бути мінімальний, а от вартість розбитого скла може сягати кількох тисяч гривень.   Проте таким нападам можна легко запобігти, достатньо лише відлякати грабіжника. Встановіть сигналізацію і злодії оминуть ваше авто. Адже навіщо ризикувати, якщо поряд стоїть автомобіль, який не підніме шуму. Дуже часто від крадіжки може врятувати навіть імітація сигналізації, тобто схема, здатна тільки "моргати" світлодіодом. Також дуже важливо обладнати авто якісним центральним замком.

Ще один найпростіший метод захисту – не провокувати злодія. Завжди, навіть якщо ви виходите з машини "на хвилинку", заберіть із собою усе цінне, а магнітолу бажано придбати з "відкріпною" панеллю управління, яка легко виймається, бо саме магнітоли найчастіше стають об’єктами посягань в автомобільних злодіїв.

Не менш корисним буде наклеїти ударозахисну плівку завтовшки 380 мікронів, яка не дозволяє розбити автомобільне скло ударом бейсбольної бити.

У випадку викрадення автомобіля чи крадіжки з нього, необхідно не зволікати із зверненням до правоохоронних органів. Своєчасне звернення до поліції підвищує можливість затримати злодія «за гарячими слідами».

Великий відсоток справ які надходять до суду складають крадіжки мобільних телефонів у маршрутних таксі, трамваях та на зупинках громадського транспорту, при чому крадуть не тільки нові і дорогі моделі телефонів, а й ті, які, здавалося б, не представляють особливої цінності.

 

Будьте уважні!

Пильнуйте своє майно!

 

 

Підготував консультант суду Задорожний О.А.